Füvészkert / Szamóca Tanoda

1083 Budapest, Illés u. 25.  |  +36 1 314 05 35 | botanikuskert@yahoo.com

A helyszínről:

1847-ben József nádor támogatásával vásárolta meg az Eötvös Lóránd Tudományegyetem nyolcvanezer forintért a Festetics család Józsefvárosban lévő tízhektáros birtokát. A park, amelyben a Polláck Mihály által tervezett – egy, a már a 18. században barokk stílusban épült földszintes épület kibővítésével –, 1802-ben felépült vadászkastély is áll, azóta is az Egyetem kezelésében álló Botanikus Kert otthona. Ez már többedik helyszíne a fővárosi Botanikus Kertnek, amelynek 230 éves múltja van. 1864-65-ben épült fel az európai viszonylatban is jelentős méretű, ma is álló pálmaház. 1960-ban sikerült elérni a kert országos értékű természetvédelmi területté nyilvánítását.

Kirándulási lehetőségek óvodásokkal:

A Botanikus Kertben végig ösvények mutatják, hogy merre lehet sétálni, és végig táblákkal jelzik, hogy mit láthatunk. Rengeteg növény van, így érdemes előre felkészülni mit szeretnénk megmutatni az óvodásoknak. Aki túl nagy kihívásnak éli meg a felkészülést (maximálisan megértem, hatalmas a terület!) inkább szakemberekre bízná a vezetést, annak nagyon tudom ajánlani a Szamóca Tanodát a Füvészkerten belül, ami pont a gyerekek játékos környezeti nevelését tűzte zászlajára.

Szakvezetés:

A kertben szakvezetés kérhető, ám gyermekeknek ők is inkább a Szamóca Kiskertész Tanodát ajánlják, ami a Füvészkert egyik szegletében 2012-ben indult útjára társadalmi vállalkozásként azzal a céllal, hogy a gyerekek környezeti nevelését segítsék, gyakorlati kertészkedős programok által, újszerű pedagógiai módszerekkel, tapasztalat alapú tanulással és játékos oktatással. Innovatív oktatási programjukat a Klimate KIC Central Hungary díjazta 2012-ben, a Magyar Innovációs Hivatal pedig a mentor programba választotta be. 2013-ban 50 pilot programban 850 gyerek vett részt. Az ELTE Füvészkertért Alapítvánnyal együttműködve, 2014-óta már rendszeres programokat hirdetnek 3-10 éves korú gyerekeknek, szombaton klubfoglalkozásokat tartanak, illetve óvodai, iskolai műhely-foglalkozásokon lehet részt venni. További információ: http://www.gyerekkertesz.hu

Saját kirándulási tapasztalatok:

Mi saját óvodás csoportunkkal már háromszor jártunk a Füvészkertben. Első alkalommal önállóan, az utolsó két alkalommal már a Szamóca Tanodával. Megéri őket választani! A bejáratban vártak minket, előre kiválasztható mesetémákra vannak felfűzve a sétáik, amiben előre megállapodtunk e-mailen, de persze egyéni kérésünk is lehet hozzájuk. Mi először a Bogyó és Babóca sétán vettünk részt, másodjára Lengemese élmény- és ismeret gazdag sétára mentünk, s megismerkedtünk a “a nádtenger, a Locsogó-tó” környéki növényekkel, köztük a magyarországon is megtalálható húsevő növényekkel. Hatalmas élmény volt! A séta után egy kis kreatív foglalkozás és kertészkedés következik, ahol minden gyermek ültethet cserépbe, amit aztán haza lehet vinni. Kislányom azóta is neveli és öntözi a saját szamócáját a balkonládánkban, ahová aztán átültettük. Hasznos, ha a pedagógus visz magával valami olyan kosarat, táskát, amiben a sok kis cserepet a program után haza tudja majd vinni.

Növény- és állatvilága:

A kert 85 hazai veszélyeztetett fajt őriz és mutat be, illetve 250, a Nemzetközi Természetvédelmi Unió (IUCN) által veszélyeztetettnek minősített, “vörös könyves” fajt is megtekinthetünk. Van benne arborétum, fa- és cserjefajták gyűjteménye, gyógy-, festő-, fűszer- és egyéb haszonnövények, évelő rendszertani csoportok, trópusi haszonnövények és a szubtrópusi ház növényei, kontyvirágfélék, broméliafélék, trópusi páfrányok is, hogy csak a legfontosabbakat említsem.

Csendes pihenő lehetősége: A Füvészkerttől néhány perces sétára található az Orczy Kert bejárata, ahol hatalmas rét, árnyas fák, több terület is biztosítani tudja a zavartalan csendes pihenőt takarókon, vagy akár sátrakban is. A parkőrök nagyon kedvesek és gyermekszeretők.